Stranka o Všem

Čuste

Kaka

Kaka

654

Kaká-životopis


Celým jménem Ricardo Izecson dos Santos Leite se narodil 22. dubna 1982 v brazilském hlavním městě Brasilia. V současnosti Kaká nastupuje pravidelně ve středu záložní řady jak v brazilské reprezentaci, tak v AC Milán, pro který je Kaká nepostradatelným hráčem.

Na rozdíl od většiny brazilských fotbalistů se Kaká narodil do dobře zaopatřené rodiny vysokoškolského inženýra. Jeho otec se jmenuje Forest Izecson Pereira Leite a matka Simone Cristiny dos Santos Leite. Kaká má mladšího bratra Rodriga Ifrano dos Santos Leiteho, známějšího pod přezdívkou Digao, který se stejně jako jeho starší bratr snažil proklouznout do světa velkého fotbalu, ale výrazněji se neprosadil.

Ve čtyřech letech absolvoval Kaká s rodinou první stěhování do Cuiabá a za nedlouho dostal jeho otec lukrativní zakázku v Sau Paulu, kam se celá rodina odstěhovala. V mládí Kaká netoužil tolik po kariéře profesionálního fotbalisty, ale chtěl se stát ředitelem nějakého podniku. Zlomovým bodem se pro něj stala vytrvalost učitele tělocviku Arleye Batisty, který zaregistroval jeho talent a nabídl mu místo ve sportovní škole. A záhy se ukázalo, jak je to dobrý hráč. Začal hrát za Alphaville TC. Po zápase Alphaville TC - Sao Paulo si ho jako nejlepšího hráče zápasu všimli funkcionáři Sao Paula a řekli si, že ho musejí získat. A tak se za chvíli mladý Kaká proháněl v barvách Sao Paula. S žákovským týmem vyhrál ve svých dvanácti letech prestižní Reebok Cup v USA a stal se nejlepším hráčem turnaje. Vše šlo jako na drátku. Až na jeden den.

Kaká dováděl u bazénu, když tu náhle špatně šlápl a spadl. V páteři mu zapraskalo. Lékaři měli jasno - zlomený šestý obratel, a mysleli si, že ochrne nebo bude mít sníženou hybnost => konec fotbalu. Kaká však hluboce věřil, že ho Bůh vrátí na fotbalový trávník, a stalo se! "Byl to Boží zázrak", podotkne s neochvějnou jistotou. Od té doby je členem Apoštolské církve Kristova znovuzrození. Pod dresem nosívá tričko s nápisem I belong to Jesus.

V roce 2000 když dovršil svých osmnáct let, nabídlo mu Sao Paulo první profesionální smlouvu. Za necelý rok už debutoval v áčku Sao Paula. Na jeho první zápas asi nikdo jen tak nezapomene. Kaká nastoupil proti Botafogu ve finále soutěže Rio-Sao Paulo. Botafogo vedlo už 1:0, ale když na hřiště vběhl Kaká, začaly se na hřišti dít věci. Kaká během pěti minut otočil výsledek dvěma brankami a zajistil pro svůj tým vítězství. Už od brzkého mládí byl asi předurčen rozhodovat velké zápasy. Vždyť jenom v brazilské lize má na kontě 56 zápasů a pro záložníka téměř neuvěřitelných 22 branek.

Byl také povolán na MS 2002 do Asii, které Brazilci vyhráli, ale Kaká odehrál pouhých 19 minut proti Kostarice. Téhož roku se také poprvé setkává s Carrol Celcio, která je o pět let mladší a stane se jeho budoucí manželkou, kterou si vzal v roce 2006. Uspořádal svatbu pro 600 lidí, na které se sešli nejlepší hráče brazilského fotbalu, např. Cafu, Adriano, Dida, Julio Baptista, Ronaldo a nakonec přišel i tehdejší národní trenér Carlos Alberto Parreira. Jeho skvělých výkonů si samozřejmě nemohly nevšimnout evropské velkokluby. Nakonec ho koupil milánský AC, a cena? "pouhých" 8,5 milionu dolarů. Nikdo ale nečekal, že by se mohl tenhle mladík už první sezónu dostat do A týmu.

Při nabité sestavě AC Milán byly plány na základní sestavu opravdu nesmělé. Především proto, že na jeho místě operovali velezkušení Rui Costa s Rivaldem, ale Kaká je svými výkony naprosto zastínil a stal se novým oblíbencem San Sira. A to hlavně díky své přímočarosti, kdy zbytečně nevrací míč zpět dozadu, jako to dělali právě Rui Costa s Rivalem, ale snaží se ihned ohrozit soupeřovu svatyni. Italský tisk byl uchvácen jeho výkony a stal se pro ně jasným objevem sezony. Jeho dalším velkým úspěchem bylo vítězství v italské Serii A hned při první sezoně v Miláně.

Úspěchem bylo také finále Ligy mistrů v sezoně 2004-05, kdy "Rossoneri" vedli po prvním poločase nad Liverpoolem už 3:0, ale nakonec dokázal anglický tým srovnat stav utkání na 3:3 a v rozhodujících penaltách zvítězil. Mohl slavit na rozdíl od AC, kteří stále nemohli uvěřit tomu, že ztratili téměř vyhraný zápas. Na tento zápas kladlo vedení AC Milán velký důraz, protože v lize skončili druzí za vedoucím Juventusem Turín. Navíc ani Kaká nijak výrazně nezazářil, a proto se objevily názory, že minulá sezona byla z jeho pohledu pouhá výjimka. Ani sezona 2005-06 nebyla nijak výrazná. AC opět skončily v Serii A druzí za Juventusem a v Lize mistrů skončily v semifinále, když nedokázali porazit Barcelonu.

Mistrovství světa 2006 v Německu se mělo stát pro Brazilce opět velmi úspěšné a mělo skončit jasnou obhajobou titulu. Tentokrát už byl Kaká pevným článkem brazilské reprezentace a ne mladíkem, který odehraje za sedm zápasů 19 minut. První zápas proti Chorvatsku, rozhodl právě Kaká gólem asi z 25 metrů. No a jak dopadli Brazilci na mistrovství světa už určitě víte. Vypadli ve čtvrtfinále s Francií. Kaká určitě nezklamal, ale zároveň nepředvedl nic výjimečného a možná i proto skončili Brazilci již za branami semifinále.

Kaká je ženatý, ale zatím bez dětí. Jeho manželka Carrol studuje v Miláně obchodní univerzitu a velmi se jí v Miláně líbí. Jak to tak vypadá, zřejmě tam ještě dlouho zůstane, neboť její manžel podepsal s AC novou smlouvu až do roku 2011, přestože se ho pokoušel zlákat Real Madrid. Kaká bývá srovnáván s hráči jako Diego Maradona a pro AC Milán je nepostradatelný. Čeká se od něj hodně, a hlavně on sám ví, co má ještě před sebou. Tak mu držme palce.

 
Copyright @ Jiří Košťálek